System podatkowy i jego cechy

Czy polski system podatkowy wyróżnia się czymś specjalnym na tle innych krajów? Z całą pewnością jest to system skomplikowany, który tak naprawdę z roku na rok staje się coraz bardziej zagmatwany. Dotyczy to zarówno przepisów podatkowych odnoszących się do przeciętnego Kowalskiego, jak też wobec przedsiębiorców.

Ci ostatni są w szczególnie trudnej sytuacji, ponieważ państwo robi wiele, aby utrudnić im funkcjonowanie, a przypadków firm dosłownie zrujnowanych przez działania urzędów skarbowych mamy przecież nad Wisłą wiele. Główną cechą rodzimego systemu podatkowego jest jego progresywność.

Oznacza to, że mamy w Polsce progi podatkowe, a wysokość daniny jest proporcjonalna do tego, co każdy z nas zarobi. Ci, którzy zarobią w ciągu roku najwięcej, teoretycznie muszą najwięcej zapłacić, jednak dzięki sprawnej optymalizacji podatkowej ludzie o najwyższych dochodach płacą niewiele lub wcale.

Przeciętny Kowalski ma w tej materii znacznie mniejsze pole manewru, wskutek czego płaci dokładnie tyle, ile fiskus od niego oczekuje. Stopień skomplikowania przepisów podatkowych w Polsce jest duży, co generuje spory popyt na pewne rodzaje usług finansowych.

Biura zajmujące się szeroko pojętym doradztwem podatkowym nie mogą w polskich warunkach narzekać na brak klientów. Można nawet powiedzieć, że ich znaczenie na rynku jest coraz większe, ponieważ każda kolejna regulacja oznacza dla podatników dodatkowy problem, z którym jakoś trzeba sobie poradzić.

Specjaliści mają w tym zakresie bardzo dużą rolę do odegrania.