Sposoby na niższe koszty prowadzenia rachunku

Dużym problemem, z jakim musi się zmagać niemały odsetek klientów banków, są wspomniane już wcześniej znaczne koszty prowadzenia rachunków. Łatwo znaleźć na polskim rynku banki, które celują w szczególnie wysokich opłatach, a dla klientów są one dotkliwe. Mimo wszystko wielu z nich nie decyduje się na zmianę banku, wychodząc z założenia, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, a zamieszanie związane z przeniesieniem swoich środków na inny rachunek nie jest warte zachodu.

Tymczasem jest to błąd, bo decydując się na zmianę możemy realnie oszczędzić. Jeśli dla kogoś przenosiny do innego banku nie są komfortowe i budzą jakieś opory, można rozwiązać to inaczej. Czasami w tym samym banku czekają na nas korzystniejsze warunki prowadzenia konta.

Jeśli tak jest, warto rozważyć modyfikację aktualnej umowy z bankiem, dzięki czemu nasze wydatki w skali miesiąca i roku będą niższe. Opcje, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, są związane z ograniczeniem opłat za przelewy, wypłaty środków z bankomatów, opłat za prowadzenie samego konta oraz za kartę płatniczą. Życie pokazuje, że najniższe koszty na ten moment oferują nam konta prowadzone w systemie internetowym.

Im bardziej „elektroniczny” jest nasz rachunek, tym koszty jego prowadzenia spadają. Dotyczy to głównie rachunków oszczędnościowych, gdzie najłatwiej o ograniczenie usług dodatkowych, a co za tym idzie redukcję kosztów po stronie właściciela konta. Jednak są też pewne ograniczenia związane z funkcjonalnością takich oszczędnościowych e-kont, ale to już zupełnie odrębny temat.