Kryteria wyboru banku

Banki zaliczają się do najbardziej podstawowych instytucji finansowych, z jakimi możemy mieć do czynienia. Obecnie konto w banku ma praktycznie każdy i osoby, które takowe konto posiadają, są w mniejszym lub większym stopniu zadowolone ze świadczonych usług. Naturalnie każdy z nas powinien dążyć do tego, aby być zadowolonym w możliwie największym stopniu, jednakże w praktyce bywa rozmaicie, ponieważ banki co do zasady niezbyt nas rozpieszczają.

Czy to oznacza, że w morzu ofert nie da się znaleźć tych naprawdę korzystnych? Nie jest aż tak źle. Załóżmy, że chcemy mieć w banku standardowy ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to podstawowa forma usług bankowych, najbardziej powszechna na całym świecie.

Z takiego konta możemy otrzymywać wpływy z dowolnego rachunku i następnie przekazywać je na dowolny inny rachunek. Niemal zawsze z takim kontem powiązana jest przynajmniej jedna karta płatnicza, umożliwiająca płatności w sklepach, a także za pośrednictwem internetu. Diabeł jednakże jak zwykle tkwi w szczegółach.

Oprocentowanie na takich kontach w polskich realiach jest zwykle zbliżone, a więc niemal żadne. Tym kryterium nie warto się więc kierować. Zwracajmy jednak uwagę na to, jakie opłaty bank od nas pobiera.

Może inkasować prowizję za prowadzenie konta, za dokonywane płatności online, za posiadaną kartę, a także za wypłaty z innych niż własne bankomatów. Starajmy się wybierać wyłącznie takie banki, w których ilość oraz skala opłat jest jak najmniejsza. To bowiem sprawia, że ponosimy najmniejsze koszty.