Gotówka i jej znaczenie

Skoro już wiemy, że pieniądze są nam niezbędne i stanowią całkiem zwyczajny element naszej codzienności i funkcjonowania, to należy pochylić się nad tym zagadnieniem w sposób bardziej szczegółowy. Tak się bowiem składa, że pieniądz nie jedno ma imię i mamy w związku z tym różne sposoby na to, aby płacić za dobra w postaci towarów i usług.

Sposobem najbardziej podstawowym i najstarszym jest naturalnie gotówka. Przez niektórych uznawana za przeżytek do tego stopnia, że pojawiają się pomysły wycofania jej z obiegu, ale mimo to wciąż funkcjonuje i ma się całkiem nieźle.

Gdy wynalazek pieniądza stał się faktem, ludzkość miała do dyspozycji jedynie gotówkę, z czasem również papiery wartościowe, które znajdowały swoje pokrycie albo w walucie, albo bezpośrednio w kruszcach – przede wszystkim w złocie. Przez wiele dekad gotówka również miała wartość gwarantowaną poprzez kruszce, a tak zwany standard złota był międzynarodową normą aż do słynnej konferencji w Breton Woods, podczas której z owym standardem zerwano.

Zdaniem wielu ekonomistów oraz publicystów był to początek ery globalnych kryzysów ekonomicznych. Obecnie z gotówki korzystamy w znacznie mniejszym stopniu niż kiedyś, ponieważ dynamicznie rozwinęła się bankowość elektroniczna, a co za tym idzie płatności bezgotówkowe realizowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Obecność terminali płatniczych niemal w każdym sklepie najlepiej pokazuje, że coś się w materii płatności zmieniło. Nie zmienia to faktu, że chociażby dla osób starszych korzystanie z gotówki pozostaje podstawową formą płatności za codziennie nabywane dobra.